Więcej informacji i materiałów na stronie Festiwalu Muzyki Filmowej www.fmf.fm
Japoński kompozytor. Niegdysiejszy lider nowofalowego zespołu EX. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści ścieżek dźwiękowych do japońskich i chińskich produkcji.
Urodził się 19 lutego 1951 roku w Kitakyushu.Po rozpadzie formacji w 1984 roku – rozpoczął komponowanie muzyki do filmów. Zadebiutował rok później ścieżką do obrazu „Sorekara” (And Then) i „Tomoyo Shizukani Nemure”. Ale przełomem okazał się dopiero soundtrack „The Christ of Nanjing” z 1995 roku. Na Zachodzie najbardziej znany za sprawą muzyki do „In the Mood for Love” (2000) i „2046” (2004) – oba w reżyserii Wonga.

Pozycję Umebayashiego, jako wiodącego kompozytora Kraju Kwitnącej Wiśni ugruntowała także współpraca z Zhang Yimou’s. Skomponował muzykę i pełnił funkcję dyrektora muzycznego do takich produkcji słynnego Chińczyka, jak pochodzący z 2004 roku „House of Flying daggers” („Dom latających sztyletów”) oraz napisana dwa lata później „Cesarzowa” („Curse of Golden Flower”).

Kompozytor tworzy ponadto muzykę na potrzeby kina amerykańskiego, by wspomnieć choćby soundtrack do filmu „Hannibal Rusing” („Hannibal. Po drugiej stronie maski”), a także ścieżkę dźwiękową do dokumentu „The Everlasting Flam: Beijing 2008”. Ponadto był autorem oprawy dźwiękowej do pierwszego serbskiego spektaklu „Charleston & Vendetta” (2008).