Skakun arlekinowy (Salticus scenicus), zwany też pląsem zebrą – gatunek pająka z rodziny skakunowatych (Salticidae). Jegomość się przyplątał, dostał jeść, a w zamian pozwolił sobie zrobić kilka cyfrowych portretów.

Skakun arlekinowy - fotografia makro

Opis
Długość 5-8 mm, ciało krępej budowy, odnóża krótkie i mocne, głowotułów szeroki, z przodu ścięty. Charakterystyczne ubarwienie ciała – czarno-białe poprzeczne pręgi. Samica jest nieco większa od samca. Owłosienie ciała słabe, kądziołki przędne nieduże.

Występowanie
Europa, Azja, północna Afryka, Ameryka Północna.
Skakun arlekinowy - makro fotografia

Środowisko życia
Zewnętrzne i wewnętrzne ściany budynków, nasłonecznione skały, płoty, pnie drzew itp.
Skakun arlekinowy - makro - www.moodoke.pl

Tryb życia
Nie buduje sieci. Do swoich ofiar skrada się na odległość kilku cm, po czym błyskawicznie skacze. Przed upadkiem w dół zabezpiecza się wlokąc za sobą nić pajęczą przytwierdzoną do podłoża. Przestraszony skacze w dół zwieszając się na tej nici. Posiada bardzo dobry wzrok. Ma ośmioro oczu, czworo większych oczu umieszczonych jest z przodu, na szerokim głowotułowiu, a czworo mniejszych po bokach głowotułowia z tyłu. Z czterech oczu w przodzie głowotułowia dwa środkowe są wyraźnie powiększone. Potrafi ogniskować wzrok na obserwowanym obiekcie uzyskując ostry kolorowy obraz. Atakuje nawet dwukrotnie większe od siebie ofiary, paraliżując je jadem. Stwierdzono, że potrafi uczyć się na błędach i zapamiętuje konfigurację terenu.
Źródło: wikipedia